نظم سامان شهرموسسه خدمات حفاظتی و مراقبتی تحت نظارت مرکز انتظام ناجا

شیوه جدید پولشویی مجرمان سایبری

تاریخ : 14فروردین97
   
طبق یک مطالعه علمی نه ماهه توسط دکتر مایک مک گوایر مدرس ارشد دانشگاه Surrey، سالانه حدود ۸ تا ۱۰ درصد کل سود  مجرمان سایبری غیرقانونی بوده که چیزی بالغ بر ۸۰ تا ۲۰۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود.
یافته‌های پژوهشی کلیدی
1.    ارز مجازی ابزار اصلی مورد استفاده مجرمان سایبری برای پولشویی است .
2.    مجرمان سایبری در حال حرکت از Bitcoin به واحدهای پولی کم‌تر شناخته‌شده ، مانند Monero  هستند که نخواسته‌اند نامشان فاش شود .
3.    خرید و فروش ارز در بازی تبدیل به افزایش پولشویی مرتبط با بازی می‌شود؛ و در این صورت چین و کره‌جنوبی به نقاط حساس برای  پول شویی تبدیل می‌شوند.
4.    جمع آوری داده‌های پنهانی نشان داده است که PayPal و دیگر سیستم‌های پرداخت دیجیتال توسط مجرمان سایبر برای پولشویی به کار گرفته می‌شوند.
5.    سیستم پرداخت دیجیتال اغلب شامل استفاده از تکنیک‌های خرد شویی است که در آن چندین پرداخت‌ کوچک صورت می‌گیرد.، بنابراین محدودیت‌های پولشویی ایجاد نمی‌شوند.
 

 
پول مجازی می‌تواند آینده پول شویی باشد - اما اگر ناشناس باشد
بسیاری از مجرمان سایبری از پول مجازی برای خرید اموال استفاده می‌کنند که درآمد غیرقانونی را به پول و دارایی‌های قانونی تبدیل می‌کند. برخی وب سایت‌ها همه چیز را از مجموعه‌های پنت هاوس و خانه‌های مجلل گرفته تا جزایر خصوصی ۱۶۰ هکتاری را ارائه می‌کنند، که همگی آن‌ها می‌توانند با استفاده از بیت کوین خریداری شوند.
 برخلاف خرید‌های نقدی که تحت نظارت و بررسی قرار می‌گیرند، اموال خریداری‌شده با cryptocurrency مورد بررسی قرار نمی‌گیرند ، زیرا توسط بانک‌های مرکزی یا دولت‌ها تنظیم نمی‌شوند.


این مطالعه نشان می‌دهد که تقریبا 25 درصد از کل فروش املاک در چند سال آینده در معرض انتقاد قرار خواهد گرفت. این نگرانی در مورد مالی است که سریع  و پنهانی با منشاء جنایی در معاملات صورت می‌گیرد.
با این حال، این گزارش تاکید می‌کند که نهادهای انتظامی در حال حاضر Bitcoin را تحت نظر دارند و باعث شده‌است که بسیاری از مردم به دنبال جایگزین باشند . اطلاعات مربوط به تراکنش‌های bitcoin می‌تواند در طول تراکنش‌های وب به طور معمول از طریق وب یا کوکی نشت کنند. این به این معنی است که ارتباط دادن ۶۰ درصد از پرداخت‌های بیت کوین در معاملات به افراد امکانپذیر است.


 
محقق دکتر مایک مک‌گوری خاطرنشان کرد: "جای تعجب نیست که مجرمان سایبری برای پول‌شویی از پول مجازی استفاده می‌کنند. زیرا جذابیت دیجیتال یک راه آسان  را برای تبدیل و انتقال درآمد جرایم سایبری به وجود آورده است پس ناشناس بودن نیز کلیدی دیگر است و با سیستم عامل هایی مانند مونرو طراحی شده‌اند تا ناشناس بمانند و از سرویس هایی مانند CoinJoin استفاده می‌کنند که می تواند مبدا مبادله را مبهم کند بنابراین سازمان‌های هدفمند برای حفاظت از مشتریان خود باید اقدام بیشتر انجام دهند.

ترجمه : محمد جواد عرب پور