نظم سامان شهرموسسه خدمات حفاظتی و مراقبتی تحت نظارت مرکز انتظام ناجا

ادعای یک شرکت مبنی بر رمزگشایی تمامی مدل های آیفون

تاریخ : 14فروردین97
   
حدود 2 سال پیش بود که FBI از اپل برای بازگشایی یک دستگاه iPhone 5c که متعلق به یک تروریست بود کمک خواست اما اپل به دلیل رعایت و حفظ حریم خصوصی کاربران خود، درخواست FBI را رد کرد. FBIنیز به ناچار برای دسترسی به محتویات گوشی مبلغ 1 میلیون دلار را به یک شرکت پرداخت کرد تا قفل آیفون را برایش باز کند.( گفته می شود که شرکت مذکور که توانایی باز کردن قفل­های آیفون را دارد، یک شرکت اسرائیلی است)  

اما امروز آژانس فدرال دیگر نیاز به کمک اپل برای بازگشایی آیفون­ها ندارد چون یک شرکت اسرائیلی بنام Cellebrite رسما اعلام کرد که به روشی دست یافته است­ که می­تواند تقریبا تمامی مدل­های آیفون را رمزگشایی کند،حتی مدل iPhone X .

در فهرست خدمات شرکت Cellebrite عنوان شده است که این شرکت توانایی رمزگشایی آیفون،آیپد، آیپد مینی، آیپد­ پرو و آیپد تاچ را که از نسخه های سیستم عامل iOS 5  تا iOS 11 استفاده می­کنند ، دارا می­باشد.با استناد به یک منابع ناشناس،گزارش شده است که Cellebrite می‌تواند آیفون ۸ را رمزگشایی و به محتویات آن دست پیدا کند و از آنجا که امنیت در جدیدترین دستگاه‌های آیفون یکسان است، این شرکت می‌تواند قفل امنیتی آیفون X  را  نیز بشکند.

این شرکت نه­ تنها می­­­تواند به گوشی­های آیفون نفود کند بلکه می­تواند به گوشی­‌های هوشمند شرکت سامسونگ (سری گلگسی و نوت) ، آلکاتل، سری نکسوس گوگل ، اچ تی سی ، هواوی ، الجی ، موتورلا و... نفوذ کند و قفل آنها باز کند.

بنا به گزارشات منتشر شده، در ماه نوامبر گذشته وزارت امنیت داخلی ایالت متحده به کمک یکی از کارشناسان شرکت Cellebrite موفق شد به اطلاعات یک دستگاه آیفون X  که متعلق به یک فرد مظنون به قاچاق سلاح بود دست پیدا کند.Cellebrite که در سال 1999 تاسیس شده است ، یک شرکت اسرائیلی است که در زمینه نرم‌افزارهای امنیتی موبایل برای دستگاه قضایی فعالیت می‌کند.

با اینکه شرکت اپل به طور مرتب برورسانی‌­های امنیتی خود را منتشر می­کند اما این شرکت عنوان کرده است که می­تواند آیفون­‌های جدید را رمزگشایی کند.

با این‌حال توصیه ما به کاربران این است که همیشه دستگاه های خود را به روز نگه دارید.